ABD: Afganistan'da 'son aşama'ya geldik

ABD Savunma Bakanı, Afganistan'ı "güvenli ve egemen bir ülke haline getirme çabasında son aşama"ya ulaştıklarını öne sürdü.

11-01-2013

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi görüşmeler için geldiği Pentagon'da karşıladı.

Karzai, üç günlük Washington ziyareti sırasında iki ülkenin "karşılıklı güvenliği sağlayacak bir yöntem bulacağına inandığını" ifade etti.

Karzai, bugün Başkan Barack Obama ile görüşecek.

Panetta dün yaptığı konuşmada, "uzun ve zorlu bir sürecin ardından, kendisini yönetebilecek ve güvenliğini sağlayabilecek egemen bir Afganistan kurma çabasında, nihai aşamaya geldiğimize inanıyorum" dedi.

Afganistan'ın yakın zamanda kendi güvenliğini sağlama sorumluluğunu üstleneceğini belirten Karzai ise, sınır ötesi tehlikenin artık söz konusu olmayacağını savundu.

Karzai'nin Washington ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkiler açısından önemli bir döneme rastlıyor.

Geçen yıl Afgan güvenlik güçleri mensuplarının ABD ve NATO askerlerine yönelik saldırılarına ve ABD askerlerinin de Kur'an yakma olayı gibi Afganları öfkelendiren girişimlerine tanık olunmuştu.

ABD askerlerine dokunulmazlık talebi

ABD ve Afganistan, 2014 yılı sonunda yabancı birliklerin çoğu Afganistan'dan çekildikten sonra, ülkede kalmaya devam edecek Amerikan askerlerinin sayısına ilişkin güvenlik anlaşması üzerinde görüşüyor.

Beyaz Saray, Salı günü yaptığı açıklamada 2014 sonrasına ülkede hiç asker bırakmama seçeneğini de açık tuttuğunu belirtmişti.

Başkan Obama şu anda Afganistan'da bulunan 66 bin askerinin büyük kısmını geri çekmek istiyor.

Daha önce yapılan açıklamalarda 3-9 bin arası asker bırakma yönünde bir eğilim ifade edilmişti.

ABD, Afganistan'da kalacak askerleri için dokunulmazlık talep ediyor.