Allah'a hamd olsun sizden de, rakiplerinizden de, pislik demokrasinizden de, bayramlarınızdan da beriyiz!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Sincan Kent Meydanı'nda düzenlenen teröre karşı 'Birlik ve Kardeşlik' mitinginde konuştu. Başbakan Davutoğlu, “Sizleri saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Bu meydanları dolduran yüz binleri bağrıma basıyorum Ankara. Ankara’nın yiğit seymenleri, kadınları, işçileri, güzel insanları hepinizi yürekten selamlıyorum. Burada tekbirlerle İstiklal Harbimiz başlamıştı. Yol da gelirken dedim ki; arkadaşlar aradılar, 1 saat önce çok soğuk gecikmeyin başbakanım, dedim ki merak etmeyin, Ankara bizi güneşle karşılar. Bulutun üzerinden doğan güneş gibi, Ankara’dan istiklal güneşimiz doğdu, Ankara’dan demokrasi güneşimiz doğdu. Şimdi Ankara’dan yeni Türkiye güneşi doğuyor. Cumhuriyetimiz bu sokaklarda filizlendi, bugünlere geldi. Milli irademizin sesini Ankara’dan yükselten ilk meclisimizin milletvekillerine, o meclisi oluşturan istiklal kahramanlarına, istiklal yolcularına selam olsun. Daha güçlü, daha aydınlık bir Türkiye umudu ve heyecanı bu şehirden bugün ülkemizin her yanına yayılıyor. Birçok şehrimizi gezdik ama son mitingde mührü istiklalimizin baş şehri Ankara’dan vuruyoruz. Ankara 1 Kasım’da yani yarın mühür vurmaya hazır mısın? İnşallah yarın tek başına, iş başına demeye var mısınız? Bu ses yarın sandıklardan yükselecek” diye konuştu.

Ankara’nın kadim medeniyetler şehri, bir kültür, bir irfan şehri olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Ankara Hacı Bayram-ı Veli’nin şehri, onun irfanı bu şehrin taşına toprağına sinmiş, havasına suyuna karışmış. Ankara ahiliğin yurdu olmuş, bir ticaret ahlakının en güzel numuneleri Ankara’da oluşmuş. Bu topraklar Seyyid Hüseyin Gazi’nin, Oruç Gazi’nin irfanından beslenen topraklardır. Bu topraklar Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri’ nin, Hayme Ananın topraklarıdır bu topaklar. Bugün o feyzi, o irfanı, o muhabbetti Ankara’nın bütün insanlarında bir ahlak olarak bir gönül zenginliği olarak görüyoruz. Buradan bir kere daha sizlere muhabbetlerimi, sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Ankara siyasetin merkezi, Türkiye siyasetinin nabzı Ankara’da atıyor. Bu sebeple bu meydanda ki coşku, bu meydandaki heyecan Türkiye’nin 81 vilayetinin 78 milyon insanımızın duygusunu heyecanını temsil ediyor. Burada sadece Ankaralılar değil, 81 vilayetimizin yüreği var. Ankara ilk günden beri hep bizim yanımızda oldu. Sincan hep bizimle oldu. Allah sizlerden razı olsun. Allah yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN AREFE YARIN DEMOKRASİ BAYRAMINI KUTLUYORUZ”
1 Kasım’ın seçimlerinin Türkiye’nin hem bugününe hem de geleceği için çok önemli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Hayati bir seçimin arifesindeyiz. Bugün arefe yarın demokrasi bayramını kutluyoruz. Demokrasi bayramını beraber kutlamaya var mısınız? İnşallah yarın akşam balkondan tekrar bir demokrasi şöleni yapacağız. Yarın inşallah milletimiz sandığa gidecek, Türkiye’nin istikametini belirleyecek. Bu karar inanıyorum ki sizlerle 13 yıldır beraber yazdığımız büyük destanın devamı için yepyeni bir ak sayfa olacak. Yeni bir ak sayfa açmaya var mısınız?” dedi.

Son bir aydır şehir şehir gezdiğini ifade eden Davutoğlu, “AK Parti’nin gelecek hedeflerini, projelerini ve müjdelerini anlatıyoruz. Elbette bütün şehirlerimize gitmek isterdik 7 Haziran’dan önce 81 vilayetimize gitmiştik ama bu sefer vakit kısıtlıydı yine de Türkiye’nin her yanını doğusunu, batısını, güneyini, kuzeyini dolaşan tek parti AK Parti oldu. Şartları zorlayarak gidebileceğimiz en fazla sayıda şehre gittik. Diğer partiler meydanları terk etti ama biz bunu yapmadık. Çünkü bizim size anlatacaklarımız var. Çünkü bizim sizin gözlerinizin içine bakarak söyleyeceklerimiz Ankara. Sizin yüreğinize hitap edecek kelamımız var. Bizim hep birlikte bozacağımız oyunlar, bizim hep birlikte kuracağımız büyük güçlü ve yeni bir Türkiye var. Biz bu meydanlara sadece oy istemek için gelmedik, biz meydanları terk etmedik” şeklinde konuştu.

“İNŞALLAH YARIN 1 KASIM’DA MÜHÜRLERİ AK ELLERLE VURARAK YENİ TÜRKİYE’YE YÜRÜYECEĞİZ”
Mitingde vatandaşların ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganlarına karşılık veren Davutoğlu, “Şu ak ellerinizi bir de ben göreyim. İnşallah yarın 1 Kasım’da mühürleri ak ellerle vurarak yeni Türkiye’ye yürüyeceğiz. Allah ellerimizi birbirimizden ayırmasın. Allah kardeşliğimiz bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Bu meydanda Türk, Kürt, Zaza, Sünni, Alevi var. Ama her şeyden önce bu meydan da Türkiye’nin yüreği var. Biz meydanları terk etmedik, çünkü biz terörün istikametimizi çizmesine tahammül edemezdik. Çünkü biz milletimizi yalnız bırakmak istemedik. Sizler bu seçimin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Onlarda toplandılar ama meydanlarda coşku yok. Ya da meydanlara çıkamazlar, meydanlara çıkmak için yürek gerek yürek. 7 Haziran’dan sonra yaşanılanları Türkiye üzerinden yapılmak istenen ameliyatları gördünüz. Kimlerin kimlerle kol kola girerek Türkiye’yi kaosa sürüklemeye çalıştığını gördünüz” diye konuştu.  

“1 KASIM YANİ YARIN AK PARTİ İÇİN YENİ BİR ZAFER GÜNÜ OLACAK”
7 Haziran’dan sonra hain odakların harekete geçtiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:
“Suruç’ta DAEŞ harekete geçti. Ceylanpınar’da PKK, şehirlerimizde DHKP-C biz onlara karşı biran bile taviz vermeden biran bile duraksamadan, kardeşliğimizi, birliğimizi, dirliğimizi savunduk ve onunla huzur ve demokrasi operasyonunu yaptık. ama bunda yanımızda MHP’yi, CHP’yi göremedik. Aziz Ankaralılar milletin, birliğine, dirliğine, kardeşliğine en zor şartlarda sahip çıktığımıza şahit misiniz? Bu fitne odaklarına fırsat vermediğimize şahit misiniz? Bilin ki bu ten bu vücutta varken, bu can bu tende varken son nefesimize kadar, son terimize kadar, son kanımıza kadar ülkemizi savunmaya devam edeceğiz. Ak Parti bu milletin birliğini, dirliğini, insanlarımızın kardeşliğini, Türkiye’nin istikrarını temsil ediyor. Ak Parti 81 vilayetimizin, 78 milyon insanımızın tamamını temsil ediyor. 7 Haziran sonrasında hem MHP hem CHP bu milletin derdine derman olamayacaklarını bir kere daha gösterdiler. Millet ‘uzlaşın’ dedi. Bunlar sorumluluktan kaçtılar. Anayasa ‘hükümet kurun’ dedi. Bundan hükümetten kaçtılar. Terör saldırıları oldu, teröristi bıraktılar devleti, hükümeti, bu ülkenin can pahasına mücadele veren askerini, polisini suçladılar. HDP’nin Türkiye partisi olma iddiasının koca bir yalan olduğu kısa zamanda aşikar oldu. Bir kere daha anlaşıldı ki Türkiye’nin yegane umudu Ak Parti’dir. İnanıyorum ki, 1 Kasım yani yarın Ak Parti için yeni bir zafer günü olacak. Türkiye’nin geleceğe yürüyüşünü tamamlamak için milletimizle birlikte yeniden yola çıkacağımız gün olacak. Birliğimizin, dirliğimizin, kardeşliğimizin kazandığı gün olacak. Bizim milletimiz basiretlidir, feraset sahibidir, doğruyu yanlıştan akı karadan ayırır. Söyleyin Ankaralılar, aziz kardeşlerim; vicdanınızın sesiyle yarın yeniden büyük Türkiye diyecek misiniz? Bu görevden kaçanlara, bu sorumluluktan kaçanlara, köşelerine çekilenlere bu meydan yiğit meydanıdır diyecek misiniz? Görevden kaçanlara hesap soracak mısınız? 13 yıldır beraber yürüdüğümüz bu yolda bizimle geleceğe daha nice 13 yıllara yürümeye hazır mısın Ankara? Ankara ilk günkü aşkla haydi bismillah diyor muyuz?”

“1 KASIM GÜNÜ İNŞALLAH 3 KASIM 2002 GİBİ YİNE BİR KASIM GÜNÜ İLK GÜNKÜ AŞKLA HAYDİ BİSMİLLAH DİYECEĞİZ”
“1 Kasım günü inşallah 3 Kasım 2002 gibi yine bir Kasım günü ilk günkü aşkla haydi bismillah diyeceğiz” diyen Davutoğlu, “Çünkü mesele şahsi meselemiz değil, çünkü mesele parti meselemiz değil. Mesele memleket meselesi. Çünkü artık sen ben yok, sadece ve sadece Türkiye var. İşte Ak Parti’nin ruhu bu meydanda. İşte bizim siyasetimizin felsefesi bu. Biz ben demeyiz, biz sen demeyiz, biz sadece Türkiye deriz. Seçime sandığa millet iradesinin tecellisine 24 saatten az bir zaman kaldı. Demokrasi şölenine saatler kaldı. Yarın Türkiye sadece partiler arasında bir seçim yapmayacak Türkiye’nin geleceği için neredeyse referandum mahiyetinde bir istikamet seçimi yapacak. Tarihi bir dönemecin eşiğindeyiz. Geleceğimiz için çok kritik karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN VATANDAŞLARIMA SESLENİYORUM, SANDIĞA GİTMELERİNİ BU DEMOKRASİ ŞÖLENİNE KATKIDA BULUNMALARINI RİCA EDİYORUM”
Partililerin “Vur vur inlesin paralel dinlesin” sloganlarına karşı Başbakan Davutoğlu, “Paralel de dinleyecek. Köşelerinden siyaset mühendisliği yapanlarda dinleyecek. Yurt dışından uluslar arası basın üzerinden Türkiye’ye yön vermeye çalışanlarda dinleyecek. Bundan sonra millet konuşacak, onlar dinleyecek. Ak Parti konuşacak, tarih yazacak ve onlar dinleyecek. Her şeye sonunda millet iradesiyle karar vereceğiz. Şimdi karar zamanı bütün vatandaşlarımızdan ricam oylarını verirken Türkiye’nin dününü, bugününü, yarınını birlikte düşünmeleri. 2 Kasım’da nasıl bir Türkiye’de yaşayacaklarını muhasebe ederek oylarını vermeleri. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, sandığa gitmelerini bu demokrasi şölenine katkıda bulunmalarını rica ediyorum. Güven içinde sandıklara gidin. Hangi partiye oy verirseniz verin selamlaşarak barış içinde oyunuzu kullanın. Kimse kimsenin üzerinde tahakküm kurmasın, kurmalarına da izin vermeyiz. Türkiye artık karanlık odalardan yönetilebilen bir ülke değil, 13 yıllık mücadelemiz ve sizlerin bu mücadeleye verdiği destek sayesinde ülkenin kaderini artık sadece millet belirliyor, siz belirliyorsunuz. Sandığa giderek bu kazanımlara sahip çıkmanızı, geleceğinize sahip çıkmanızı rica ediyorum” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYETİMİZİN DEMOKRASİYLE TAÇLANDIĞI GÜNLERİN MİMARI AK PARTİ’YE BİR KEZ DE ÖNYARGISIZ ŞEKİLDE BAKIN”
Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Burada, bu meydanlarda ve nice meydanlarda Türkiye’nin her yanındaki Ak Parti seçmenlerine de bir çağrıda bulunmak istiyorum; Değerli Ak Partili yoldaşlarım, arkadaşlarım yarın büyük bir katılımla vakarla sandıklara gidiniz. Hiçbir provokasyona kapılmadan, başınız ak, arkasında 13 yıllık büyük bir başarı destanı bulunduran bir partinin seçmenleri olarak oylarınızı sandıklara verin, sandıkları doldurun. Sandıkları demokrasi şölenine hazırlayın. Kazanımlarınıza, geleceğimize bizimle birlikte sahip çıkın. Şimdi aynı şekilde 7 Haziran’da tercihini CHP’den yana kullanan vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum; 7 Haziran’da bir tercih yaptınız ama şimdi bu gece, bu akşam bir kez daha düşünün. Perşembe günü Cumhuriyetimizin 92’inci yılını kutladık. Elinizi vicdanınıza koyarak geride bıraktığımız 92 yılda Cumhuriyetimizin güçlenmesine, değerlerinin yüceltilmesine kimin en fazla katkıda bulunduğunu düşünün. Zihninizde bir 2001 resmini, birde 2015 resmini yan yana getirin. Cumhuriyetimizi IMF kapılarına muhtaç edenlerle Cumhuriyetimizi bütün dünya masumlarına yardım eden bir ülke haline getirenleri mukayese edin. 12 Eylül şartlarıyla bugünü mukayese edin. Cumhuriyetimizin demokrasiyle taçlandığı günlerin mimarı Ak Parti’ye bir kez de önyargısız şekilde bakın. Değerlendirin, vicdanınıza göre karar verin. Türkiye kutuplaşmadan kamplaşmadan çok çekti. Partiler birbirinin düşmanı değil. Bizler sadece siyasi rakibiz. Hiç kimseyi düşman görmedik. Hiç kimseyi hasım görmedik. Bütün CHP’li MHP’li HDP’lilere de sesleniyorum; kendi mahallenize, sokağınıza, evinize hapsolmayın. Çıkın hep beraber büyük Türkiye yürüyüşünde görüşlerimizi birleştirelim. Hep beraber Türkiye’yi daha demokratik, daha güçlü yapmanın yoluna bakalım.”

http://www.iha.com.tr/haber-davutoglu-bugun-arefe-yarin-demokrasi-bayrami-508220/

Kaynak : https://www.hakkhaber.com/d/51147/davutoglu-bugun-arefe-yarin-demokrasi-bayrami!
Okumaya devam edin