IŞİD BAHANE! ASIL HEDEF: KURULACAK MUHTEMEL BİR İSLÂM DEVLETİ'NE ENGEL OLMAK!

Kerry: Türklerle Kuzey Suriye'de operasyona başlıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin kuzey sınırını kapatmak için Türkiye ile birlikte operasyona başladıklarını söyledi.

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Kerry, "Suriye'nin kuzeyinde sınırın yüzde 75'i kapalı. Şimdi biz, sınırın kalan 98 kilometrelik kısmını kapatmak için Türklerle birlikte operasyona başlıyoruz" dedi.

Kerry'nin bahsettiği bölgede kontrol büyük oranda Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYD) güçlerinde. PYD ise PKK'nın Suriye'deki kolu olarak görülüyor.

IŞİD militanlarının daha önce bu bölgeden Suriye'ye giriş çıkış yaptığı bildiriliyordu.

Türkiye ise IŞİD'e karşı savaşan PYD güçlerinin Fırat Nehri'nin batısına geçmesini istemiyor.

'IŞİD yok edilecek'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün BBC'ye yaptığı açıklamada da, "Önümüzdeki aylarda sistematik ve dikkatli davranacağız. IŞİD daha fazla baskı hissedecek. Giderek dağıtılacak ve yok edilecek" dedi.

John Kerry Suriye'de en geç Ocak ayında, siyasi bir geçiş sürecinin mümkün olup olmadığının anlaşılacağını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad iktidarda olduğu sürece sorunun çözülmeyeceğini vurgulayan Kerry, Rusya'nın Esad'dan çok Suriye devletini korumak istediğinden de emin olduğunu kaydetti.

Cameron: IŞİD'i Suriye'de vurmalıyız

Öte yandan, İngiltere de IŞİD'le mücadele için kapsamlı bir strateji hazırlıyor.

Avam Kamarası'nda konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron yeni stratejinin, ülkesinin Suriye'de IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlemesini de içerdiğini söyledi.

Milletvekillerinden bu yöndeki bir karara destek vermelerini isteyen Cameron, Paris saldırılarının bunun gerekliliğini daha da arttırdığını kaydetti.

Avam Kamarası iki yıl önce bu yöndeki bir önergeye destek vermemiş, İngiltere hükümeti de Parlamento'dan destek alamayacağını düşündüğü için hava saldırılarını bir kez daha Avam Kamarası'nın gündemine getirmemişti.

Putin: Fransızlar müttefiklerimiz

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Akdeniz'deki Rus donanmasına Fransız donanması ile temas kurmasını istedi.

Putin Rus donanmasına, "Fransızlarla bir müttefikmiş gibi" çalışmaları ve Suriye'de IŞİD'e yönelik saldırılarda Fransa'yla birlikte hareket etmeleri emri verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Paris saldırıları sonrası ülkenin tek uçak gemisi Charles de Gaulle'ün Akdeniz'e gönderileceğini açıklamıştı.

Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarını artırdığı bildiriliyor.

Uluslararası haber ajanslarına konuşan Amerikalı bir yetkili Rusya'nın saldırılarda uzun menzilli füzelerin yanı sıra seyir (cruise) füzeleri de kullandığını söyledi.

Rusya'nın, IŞİD'in Suriye'deki kalesi olan Rakka kentini Akdeniz'deki denizaltılarından attığı füzelerle vurduğu bildiriliyor.

Vladimir Putin daha önce, geçen ay Mısır'da düşen Rus yolcu uçağına bomba konduğunun tespit edilmesi sonrası, "militanlardan derhal intikam alacaklarını" vurgulamıştı.

Kaynak : https://www.hakkhaber.com/d/51153/kufur-tek-millettir!
Okumaya devam edin