5 yıl boyunca Afganistan'da Taliban tarafından esir tutulduktan sonra Haziran 2014'te yapılan bir esir takasıyla ülkesine dönen ABD askeri Çavuş Bowe Bergdahl, askeri yargının en yüksek mahkemesi olan Divan-ı Harp'te firar suçlamasıyla yargılanacak.

Askeri hakim General Robert Abrams, Bergdahl'ın daha alt düzey bir askeri mahkemede yargılanması talebini reddetti ve Bergdahl için ömür boyu hapis istemiyle yargılanması gündeme geldi.

Bergdahl, alt askeri mahkemede yargılansaydı hakkında en fazla 12 aya kadar hapis istemi talep edilebilecekti.

Bergdahl'ın avukatı Eugene Fidell hakim kararı için "Davanın bu yönde ilerlemesini arzu etmezdik" dedi.

 

Birliğini izinsiz terk etmişti

Haziran 2014'te gerçekleşen esir takasında, Bowe Bergdahl, Guantanamo'da esir tutulan 5 Taliban üyesinin serbest bırakılması karşılığında ABD'ye dönebilmişti.

Taliban'ın elinde esir kaldığı yılları geçen haftaanlatan 29 yaşındaki Çavuş Bowe Bergdahl, kaçırıldığı gün Afganistan'daki birliğini neden izinsiz olarak terk ettiği sorusuna birlik komutanlarının ilgisizliğine dikkat çekmek için kışladan dışarıya izinsiz çıktığını söyledi.

Euronews'in haberine göre; Firar ve görevini kötüye kullanarak diğer askerlerin hayatını tehlikeye atmaktan suçlanan Bergdahl’ın avukatı Eugene Fidell müvekkilinin müebbet hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bergdahl’ın beraat etmesi Obama hükümeti için oldukça hassas bir konu olarak görülüyor. Zira firari askerin Guantanamo üssündeki 5 mahkumla değiştirilmesi 'büyük taviz' verildiği şeklinde yorumlanmıştı.

Cumhuriyetçilerin başkanlık için yarışan adaylarından Donald Trump, söz konusu Amerikalı askerin idam edilmeyi hak ettiğini söylemişti.

Bowe Bergdahl, Afganistan’da görev yaptığı askeri üssü terk ederek 'Geçmişi Olmayan Adam' filmindeki CIA ajanı rolünü oynayan Jason Bourne’a özendiğini itiraf etmişti.

Kaynak : https://www.hakkhaber.com/d/51167/takasla-kurtarilan-bergdahl-divan-i-harp%60e-gonderiliyor
Okumaya devam edin