Taliban'ın Afganistan’ın güneyindeki Helmand kentine bağlı Sangin ilçesini ele geçirmesi sonrası bölgede hızla ilerlediği belirtildi. Öte yandan İngiliz birlikleri yerel güçlere yardım etmek amacıyla bölgeye geldiği aktarıldı.

Taliban güçleri Afganistan'da bağımsız bir İslam devleti kurma amacıyla bölgede bulunan Afgan Ordusu ve yerel güçlere yönelik saldırılarını artırırken diğer taraftan da yeni yerleri ele geçirdiği aktarıldı.

Taliban her sene rutin olarak başlattığı operasyonlar kapsamında bu sene ki operasyona adını verdiği "Azm Operasyonu" devam ediyor. Taliban Kunduz'u ele geçirmesi ardından Afganistan'ın önemli kentletinden Helmand'da büyük çapta operasyonlara imza atıyor.

Bölgede son iki günde 90’dan fazla asker, Taliban tarafından öldürülürken kent Valisi Taliban'ın kenti tamamen ele geçirilmek üzere olduğunu belirtti.

Ayrıca bölgede şiddetli çatışmaların sürdüğü bildirilirken, İngiliz özel birliklerine ait askerlerin kent sokaklarında görüldüğü ifade edildi.

Associated Press haber ajansına göre, Milli Savunma Bakanlığı İngiliz bilirklerinin Taliban'ın bölgeyi kontrol altına almaması için özel olarak bölgeye getirildiğini, birliğin Taliban güçleriyle çatışmaya girmeyeceğini sadece yerel güçlere yardım etmek için bölgeye geldiğini ettiğini duyurdu.

İki hafta önce de Helmand kentinin Hanşin ilçesi Taliban'ın kontrolüne geçmişti. Taliban'ın etkin olduğu kentlerden Helmand'ın Navzad, Dişu ve Bağran ilçeleri daha önce örgüt tarafından ele geçirilmişti.

Afganistan İslam Emirliği (Taliban)'a ait yayın organı El Emara tarafından yayınlanan video

Kaynak : https://www.hakkhaber.com/d/51173/taliban%60dan-helmand%60a-ait-ozel-kareler
Okumaya devam edin