Çeçenistan'da Rus yanlısı devlet başkanı Ramzan Kadirov'un kendisini eleştirdiği iddiasıyla gözaltına aldırdığı kadını bir devlet TV'sinde onu aşağılaması büyük tepki topladı.

Çeçenistan'da Rus yanlısı devlet başkanı Ramzan Kadirov'un kendisini eleştirdiği iddiasıyla gözaltına aldırdığı kadını bir devlet TV'sinde onu aşağılaması büyük tepki topladı.

Bir rehabilitasyon merkezinde görevli olarak çalışan Ayşat İneyeva adlı bayan, arkadaşıyla "whatsapp" üzerinden sohbet ederken ülkenin kötü durumundan bahsetti ve Rus yanlısı Kadirov'un şantaj ve rüşvetle işlerini döndürdüğünü ve devlet bütçesinden para harcayarak şov yaptığını anlattı.

İneyeva'nın bu mesajı bir şekilde Kadirov'a ulaştırılınca Kadirov milisleri Ayşat İnayeva'yi ve eşini apar topar evlerinden alarak Kadirov'un karşısına çıkardılar.

Yeni Yöntem Halka Açık Şekilde "Aşağılama"

Kendisine muhalif sesleri kaçırtarak yok eden Kadirov artık bu yönteminin yanında, kendisine aykırı olduğunu düşündüğü kişileri devlet televizyonuna çıkartarak aşağılama yolunu seçmekte.

Kocasıyla kameralar karşısında kendini bulan İneyeva, Kadirov'un "hadi söylediklerini tekrarla" demesi üzerine "sana diyecek bir şeyim yok" diyerek cevaplıyor.

Bunun üzerine görüntülerde de görüldüğü üzere Kadirov kabinesi İneyeva'nın tüm akraba, köylü ve mahalle komşularını bir kültür merkezinin salonuna topluyor ve sahneye çıkartılan İneyeva'yı aşağılamaları isteniyor.

Kafkasya Haber Ajansının Türkçeye çevirdiği videoda Kadirov'un gözüne girmek isteyen bazı Çeçenler "Padişahımız Kadirov'u üzdüğü için bu kadın adına tüm ahali olarak Kadirov'dan özür diliyoruz" demesi kameralara yansıyor.

Çeçenistan 2015'de İnsan Hakları İhlallerinde Zirve

Uluslararası Kriz Grubu Kuzey Kafkasya proje sorumlusu Yekaterine Sokiryanskaya, 2015'de de Kafkasya’da, insan hakları savunucularına ve muhalif düşüncelere baskıların artarak devam ettiğini belirtti. Ayrıca aktivistler, Kadirov’u eleştirenlere karşı aşağılama metodunun sistemli bir şekilde uygulandığını söyledi.

Human Rights Watch Rusya direktörü Tatyana Lokşina “Metot ilk önce direnişçi zanlılarının ailelerine karşı kullanıldı. Ebeveynler aşağılayıcı bir şekilde kameralar önünde çocuk yetiştirmede başarısız olduklarını itiraf etmeye mecbur bırakıldılar” dedi ve son zamanlarda bu metodun aktivistlere ve Çeçenya yönetimini eleştiren herkese karşı kullanıldığını da belirtti.

İşte o video:

Kaynak : https://www.hakkhaber.com/d/51181/kadirov%60dan-yeni-metod-asagilama
Okumaya devam edin