Suudi Arabistan mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırılan Şeyh Süleyman el Ulvan yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi. Süleyman el Ulvan Suriye'deki direnişi Cihat olarak nitelemiş ve Suriye'de savaşmanın farz olduğunu söylemişti.

Suudi Arabistan'da bir mahkeme, küresel cihada verdiği destekle bilinen Suudlu alim Şeyh Süleyman el Ulvan'a 15 yıl hapis cezası vermişti. 2 buçuk ay önce hapis cezasına çarptırılan Süleyman el Ulvan önceki gün yeniden cezaevine gönderildi.

Şeyh el Ulvan'ın destekçileri her zamanki gibi onu yalnız bırakmadı.

Suudlu alim, daha önce de 9 yıl hapis yatmıştı. 9 yıllık hapis hayatından sonra Aralık 2012′de serbest bırakılan Şeyh Süleyman el-Ulvan'ın, Suriye’de müslüman halklar için yapmış olduğu konuşmalardan sonra Suud hükümeti tarafından ders vermesi yasaklanmıştı.

Şeyh Süleyman el Ulvan Küresel Cihada verdiği destekle tanınıyor.  Suudi Arabistan'da uzun yıllar hapis yatan ve yöneticiler aleyhine verdiği cesur fetvaları olan Süleyman el Ulvan Suriye'de devam eden savaşı cihad olarak yorumladı ve her Müslüman'a cihadın farz olduğunu açıkladı. Ulvan açıklamasında direnişçiler arasında hatalı davranışlar sergileyenlerin bulunabileceğini ancak bunun direnişin meşruiyetini zedelemeyeceğini belirtti.

Suudi Arabistan'dan kaynaklar, 15 yıl hapis cezası alan Şeyh Süleyman el-Ulvan'a iki şeyi ilan etmesi karşılığında serbest kalması ve soruşturmanın durmasını teklif ettiler:

1) Suudi yöneticilerinin meşru Müslüman yöneticiler olduğunu ilan etmek.

2) Suudi yasalarının şeriata uygun olduğunu, kralın kendi koyduğu kanunlar olmadığını (Allah'ın hukukuna aykırı) ilan etmek.

Süleyman el-Ulvan bunlara cevap olarak şöyle dedi: „Başımı kesseniz dahi ben bunları söylemem!“

Incanews

Kaynak : https://www.hakkhaber.com/d/51183/seyh-suleyman-el-ulvan-yine-tutuklandi
Okumaya devam edin