Suudi Arabistan hapishanelerde tutulan binlerce mahkum arasında seçtiği 43 Sünni alim ile 3 Şii din adamını idam etti. İdam edilenler arasında ilim ehli olan Şeyh Faris Zehrani, Hamd el Humeydi, Abdulaziz el Tuvayili de bulunuyor.

Al Jazeera'nın haberine göre, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, devlet televizyonunda yayınlanan açıklama ile, arasında Suudi vatandaşı Şii din adamı Nemr en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin "terörle mücadle" kapsamında Cumartesi günü idam edildiğini açıkladı.  Katledilenlerin büyük çoğunluğu Sünni olmasına rağmen basında sadece Şii din adamının gündeme gelmesi ise İran'ın medya üzerindeki nüfuzuna bir işaret sayılabilir. 

Reuters'in haberine göre İran yönetimi infaz edilen idam cezalarının ardından "Bu yaptığınız pahalıya mâlolacak" açıklamasında bulundu. 

Suudi Arabistan'da 2011 ve 2013 yılları arasında Şii azınlık arasında çıkan ayaklanma sonraında ve El Kaide'nin ülkede gerçekleştirdiği saldırılar sonrasında birçok kişi gözaltına alınmış ve bir kısmı idama mahkûm edilmişti.

Ülkede 2014 yılında 90, 2015 yılınd ise 157 kişi idam edildi. Bu infazlar ülkenin 2016 yılında gerçekleştirdiği ilk idamlar oldu.

İdam edilenler arasında Şeyh Faris ez-Zehrani ve Hamd et-Tuveyli de bulunuyor. İran ise olaya misilleme olarak 26 Sünni alimi idam etme kararı aldı.

El Kaide Suud'u tehdit etti

Suud’un bu hamlesinin, Yemen’de güçlenen Arap Yarımadası el Kaidesi’nin Suud için de yakın zamanda bir tehdide dönüşecek olması olarak yorumlandı. Suudi Arabistan Amerika’nın en önemli müttefiklerinden biri olup kadınlarından da bulunduğu 40 binin üzerinde Müslüman cihada hizmet ve katılmak suçlamasıyla hapiste tutuluyor.

1 Aralık 2015’te Arap Yarımadası el Kaidesi Suud rejimini tehdit ederek alimlerin idam edilmemesi konusunda uyarmıştı. Bu beyanatın Türkçe çevirisini Küresel Analiz Medya sunar:

„Suud Zindanlarındaki Mücahidlerin İdam Edilmesi Hususunda Arap Yarımadası el Kaidesi’nin Beyanı

Hamd Cebbar, intikam ve Azamet sahibi, dönüşün kendisine olduğu, kendisinden başka ilah olmayan Allah’adır. Salat ve Selam merhamet ve cihad Peygamberi, Kureyş’le savaşıp onlara: “Sizi boğazlamaya geldim!” diyen Nebi’yedir. Bundan sonra;

Arap Yarımadası el Kaidesi olarak kulağımıza Al-i Suud (Suud Ailesi) hükümetinin esirlerimizi idam edeceğini işittik. Allah’a söz veriyoruz ki; kanımız esirlerimizin kanına fedadır. Esirlerimizin temiz kanı akıtılmadan, Al-i Suud’un askerlerinin kanı akıtılacaktır!

Allah’a söz veriyoruz ki; Al-i Suud’un liderlerinin boynunu vurmadan bize yaşamak haramdır!

Dişe diş, göze göz! Rabbimizi şahid kılarak esirlerimizin esaret bağını çözeceğimize, ya da Hamza bin Abdulmutalib’in tattığını tatmaya and içiyoruz!

Hamd âlemlerin Rabb’ine mahsustur.“

Kaynak : https://www.hakkhaber.com/d/51184/suudi-arabistan-43-alimi-idam-etti
Okumaya devam edin