Fransız askerleri Mali'ye çıktı!

Mali'nin kuzeyine uluslararası operasyon resmen başladı. Fransa askerleri Mali'ye çıktı. Batı Afrika Birliği askerlerine de Mali'ye giriş emri verildi.

11-01-2013

İslamcıların elinde bulunan Mali'nin kuzeyine Fransa liderliğindeki askeri operasyon resmen başladı. Fransız askerleri Mali'ye girerken, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu da (ECOWAS) Afrika askerlerinin Mali'ye girmesi emrini verdi.

Mali hükümeti acil durum ilan etti

İslamcı savaşçılara karşı saldırı başlatılırken, Mali hükümeti Cuma günü ülke genelinde acil durum ilan etti.  

Fransa ordusuna ait uçakların ülkenin kuzeyinde, İslamcı savaşçıların güneye inişini önlemeye çalışan Mali ordusu güçlerine destek için hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu başkanı da askeri birliklerin acilen Mali'ye girmesi emrini verdi.

İslamcılar Konna şehrini ele geçirdi

Tevhid ve Cihad Hareketi, Ensar Din ve İslami Mağrib El Kaidesi savaşçıları, günlerce süren çatışmaların ardından perşembe günü Konna şehrini ele geçirmişti.

Mali ordusuna ait helikopterlerle buraya saldırı düzenlendiği belirtiliyor.

Fransız askerleri Mali'de

Fransız askerleri de Mali'ye çıktı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Fransız askerlerin, İslamcı savaşçıları durdurmaya çalışan Mali hükümetine destek olduğunu söyledi.

Askeri müdahalenin uluslararası hukuka uygun olduğunu savunan Hollande, Mali Devlet Başkanı Dioncounda Traore'un bu kararı desteklediğini ifade etti. Fransa dışişleri bakanı, Fransız askerlerin, İslamcıların ilerleyişini durdurmak için Mali ordusuna destek olacağını açıkladı.

Savaşçılar geçen hafta, Batı ülkesinin orta ve güney bölümlerine doğru ilerlediklerini açıklamıştı.

Hollande, Fransız askeri müdahalesinin Cuma günü öğleden sonra başladığını ve "gerekli olduğu kadar" süreceğini dile getirdi.

Mali ordusu ise Fransız askerlerinin yanı sıra, Senegal ve Nijerya askerlerinin de Mali'de olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler, ülkenin kuzey bölgesinde güvenliğin sağlanması için 3 bin asker gönderilmesini onaylamıştı.