Karzai: ABD askerlerine dokunulmazlığı savunabilirim

ABD Başkanı Barack Obama, bu yıl bahardan itibaren koalisyon güçlerinin Afganistan?daki misyonunun destekleyiciyi role dönüşeceğini söyledi.

12-01-2013

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yle, Beyaz Saray'da görüştü. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Obama, 2014 yılının sonunda ülkenin tamamının güvenliğinden Afganistan güçlerinin sorumlu olacağını belirterek, gelecek yılın sonunda Afganistan'daki savaşın sorumlu bir şekilde sona ereceğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, bu yılın bahar aylarından itibaren de koalisyon güçlerinin Afganistan'daki misyonunun ''destekleyiciyi role'' dönüşeceğini belirtti.

Obama, ABD askerlerinin ihtiyaç olduğunda Afgan askerlerle birlikte savaşacağını ama bahar ayından itibaren yeni görevinin Afgan ordusuna eğitim ve danışmanlık ile yardımlar şeklinde olacağını dile getirdi. Obama, bu bahardan itibaren Afganların ülke genelinde liderliği üstleneceğini de ifade etti.

2014'TEN SONRA İKİ AMAÇ

2014 yılından sonra da iki amaçlarının olacağına değinen Obama, bunlardan birini Afgan güvenlik güçlerine eğitim ve asistanlık desteği, ikincisini ise El-Kaide'ye karşı mücadeleyi sürdürme olarak tanımladı.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Afganistan'daki ABD askerlerinin sayısıyla ilgili kararın ABD hükümetine ait olduğunu söyledi.

Karzai, "Bugün yaptığımız gibi, bu konuların çözülmesiyle, Afgan halkının önüne çıkıp, Afgan egemenliğinden ve Afgan yasalarından taviz verilmeyecek şekilde, Afganistan'daki ABD askerleri için dokunulmazlığı savunabilirim'' dedi.

ABD KALIYOR; SAVAŞA DEVAM

Taliban ise geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış, ülkede tek bir ABD askeri kalsa dahi savaşa devam edeceklerini açıklamıştı.

Obama ve Karzai arasındaki anlaşmanın detayları, Taliban'ın saldırılarını sürdüreceğinin bir işareti olarak yorumlanıyor.

Zira ABD 2014'te Afganistan'dan çekilmemekle birlikte, askerlerinin sayısını önemli derecede azaltacak. Kaç asker kalacağı ise henüz belli değil.