اَفَلَا يَتُوبُونَ اِلَى اللّٰهِ وَيَسْتَغْفِرُونَهُ وَاللّٰهُ غَفُورٌ رَحٖيمٌ maide 74

Maide 74 - Onlar Allah'a tevbe etseler, O'ndan af dileseler olmaz mı? Hiç kuşkusuz Allah affedicidir, merhametlidir.

 

"Ey iman edenler! Yürekten tevbe ederek Allah'a dönün ki, Rabb'iniz kötülüklerinizi örtsün. Ve sizi içlerinden ırmaklar akan cennetlere koysun. Allah'ın peygamberini ve onunla beraber olan mü'minleri utandırmayacağı o gün nurları önlerinde ve sağlarında koşarak, "Rabb'imiz! Işığımızı tamamla, bizi bağışla. Şüphesiz sen her şeye kâdirsin!" derler." Tahrim 8
Kur'an-ı Kerim'de tevbe hakkında bunun gibi nice ayet-i kerime'ler olduğu gibi, bir çok hadis-i şerif'ler de vardır. Bu ayet ve hadis'ler delalet ediyor ki, müslüman sık sık tevbe etmeli ve tevbelerini yenilemelidir. Hele bilerek yaptığı hata ve günahlardan dolayı hemen tevbe etmeli ve pişmanlık duymalıdır. Bu bir ilahî emirdir ve farzdır. Çünkü, birçok ayet ve hadis'lerde tevbe, emir şeklinde tecelli etmektedir.

Peygamberimiz (s.a.v.) de tevbenin önemine ve sık sık yapılmasına işaret etmiş ve buyurmuştur ki, "Tevbe ediniz. Zira ben günde yetmiş defa tevbe ve istiğfar etmekteyim."

Tevbe demek günahtan dönme demektir, günahı terketme demektir, günahlardan uzaklaşma demektir, günahı bir daha işlememeye kesin karar vermektir. O günahı yaptığına, o günahı işlediğine pişman olmaktır, dönmektir, üzülmektir ve bir daha dönmemeye ve o günahı bir daha tekrar etmemeye karar vermektir.


Rabbim işlemiş olduğumuz günahlarımızı affetsin, Amin

Yorumlar (0)